معرفی انواع سنگ تراورتن نما+کاربرد و ویژگی بازار سنگ اصفهان

در طراحی نما از انواع مختلفی از سنگها و پوشش‌ها استفاده می‌شود، که یکی از بهترین مواد آنها سنگ تراورتن است. وقتی از سنگ تراورتن صحبت می‌کنیم، منظورمان یک نوع خاص از این سنگ نیست، بلکه انواع مختلف آن که بر اساس محل تولید و فراوانی تقسیم‌بندی می‌شوند.

سنگ تراورتن انواع مختلفی دارد که هر یک مناسب برای استفاده در محیط‌های مختلف از جمله طراحی نمای ساختمان هستند. در این مقاله از بازار سنگ اصفهان، ما تعریفی از سنگ تراورتن ارائه داده و انواع مختلف آن را بررسی خواهیم کردیم. در نهایت، مزایا و معایب استفاده از این سنگ را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سنگ تراورتن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

سنگ تراورتن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

سنگ تراورتن نوعی از سنگهای تزئینی است که برای اولین بار در شهر باستانی تیبور (تیولی امروزی) در ایتالیا به کار رفته است. دلیل استفاده از این سنگ در امپراطوری‌های ایتالیایی در دوران باستان، نمایان کردن قدرت و استحکام این امپراطوری بود.

این سنگ با بافتی متخلخل و دارای نوارهایی شکل دار می‌باشد و در بازار با رنگها و طرح‌های متنوعی موجود است. این تنوع ناشی از مواد رسوبی مختلف در این سنگها است. با وجود اینکه بیشتر سنگهای تراورتن مقاومت سایشی پایینی دارند، فرآیند تولید آنها نسبتاً آسان است.

احتمالاً فکر می‌کنید که مقاومت سایشی پایین به معنای کمبود مقاومت این سنگها است، اما باید ذکر کنیم که سنگ تراورتن برای مناطقی با نیاز به مقاومت فشاری بالا به کار می‌رود.

سنگ تراورتن چه کاربردهایی دارد؟

سنگ تراورتن چه کاربردهایی دارد؟

سنگ تراورتن از معادن مختلفی استخراج می‌شود و با روش‌های مختلفی پردازش می‌شود. این امر منجر به افزایش انواع مختلف این سنگ می‌شود. هر یک از این انواع سنگ در طراحی داخلی و خارجی ساختمان‌های مختلف با کاربردهای متفاوت استفاده می‌شوند. در ادامه این مقاله با انواع مختلف سنگ تراورتن و کاربردهای آن آشنا خواهید شد.

معمولا با توجه به سطح تخلل سنگ تراورتن، می‌توان مصارف آن را تشخیص داد. به عنوان مثال، سنگ‌هایی که دارای تخلل کمتری هستند و در برابر نفوذ رطوبت مقاومت بیشتری دارند، معمولا برای طراحی حمام، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و یا نمای خارجی به کار می‌روند.

از آنجایی که بیشتر انواع این سنگ‌ها ویژگی بالایی مانند مقاومت بالا در برابر نفوذ را دارند، بهترین انتخاب برای طراحی نما در مناطق سردسیر و با بارندگی فراوان هستند. در دکوراسیون داخلی نیز می‌توان از این نوع سنگ‌های تراورتن در طراحی پله‌ها، کفپوش‌ها و قرنیزهای دیواری استفاده کرد.

شماره تماس بازار سنگ اصفهان

سنگ تراورتن در مقایسه با مرمر و گرانیت چه اختلافاتی دارد؟

سنگ تراورتن در مقایسه با مرمر و گرانیت چه اختلافاتی دارد؟

این سه نوع سنگ از محبوب‌ترین مواد در طراحی نماهای ساختمانی به شمار می‌آیند. از بین این سه، سنگ گرانیت به عنوان گزینه‌ای با مقاومت و استحکام بالاترین شناخته می‌شود. استحکام کمترین نیز به سنگ مرمر تعلق دارد. به طور کلی، سنگ تراورتن می‌تواند در میان این دو نوع قرار گیرد. در ادامه به تفاوت‌های این سه نوع سنگ پرداخته می‌شود.

اما چرا استفاده از سنگ تراورتن به طور گسترده‌تر انجام می‌شود؟ این نوع سنگ با داشتن تخلخل مناسب و مقاومت مناسب در برابر تغییرات شیمیایی و هوایی، مناسب‌ترین گزینه است. به همین دلیل می‌توان انواع سنگ تراورتن را برای نماهای خارجی و داخلی ساختمان‌ها به کار برد.

انواع سنگ تراورتن براساس نحوه فراوری

انواع سنگ تراورتن براساس نحوه فراوری

انواع سنگ تراورتن بر اساس روش فرآوری و تولید می‌توانند به ۴ دسته اصلی زیر تقسیم شوند:

۱. سنگ تراورتن هوند

در صورتی که می‌خواهید سطح راحتی را مانند راه‌پله‌ها بهبود دهید، می‌توانید از تراورتن هوند استفاده کنید. این نوع سنگ دارای ظاهری مات و یکدست بوده و نور را بازتاب نمی‌دهد. به همین دلیل می‌توان آن را در فضاهای داخلی نیز استفاده کرد.

۲. سنگ تراورتن صیقلی

این نوع سنگ دارای ظاهری براق و لوکس است که از بازتاب نور بهتری برخوردار است. بهترین انتخاب برای طراحی نماهای ساختمانی می‌باشد.

۳. سنگ تراورتن تامبل

سنگ تامبل با ظاهری طبیعی و گسترده مناسب برای دکوراسیون فضاهای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌شود.

۴. سنگ تراورتن براش

این نوع سنگ دارای ظاهری شیک، متفاوت و روستیک است که برای طراحی نماهای ساختمانی مناسب است.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید سنگ تراورتن| 10 نکته برای خرید سنگ تراورتن نما

انواع سنگ تراورتن بر اساس محل قرارگیری معدن

در بخش قبلی، انواع سنگ تراورتن را بر اساس فرآیند فرآوری، تولید و ظاهر آنها پس از پردازش بررسی کردیم. حالا می‌خواهیم انواع این سنگ‌ها را بر اساس مکان و محل استخراج آنها مورد بررسی قرار دهیم.

سنگ تراورتن عباس آباد

سنگ تراورتن عباس آباد

حتماً سنگ‌های سفید رنگ تراورتن را بارها دیده‌اید. این سنگ‌ها که از نظر زیبایی بسیار شناخته شده‌اند، به سنگ تراورتن عباس آباد شناخته می‌شوند. ویژگی‌هایی مانند چسبندگی قوی و مقاومت در برابر ساب پذیری باعث شده که این سنگ انتخاب برتری برای استفاده در نماهای ساختمانی باشد.

در حال حاضر، سنگ تراورتن عباس آباد به عنوان یکی از سنگ‌های پرکاربرد در طراحی نماها و فضاهای خارجی ساختمان‌ها شناخته می‌شود.

سنگ تراورتن تکاب

در میان انواع دیگر سنگ تراورتن برای نما، سنگ تراورتن تکاب یکی از مهم‌ترین‌هاست که کاربرد وسیعی در طراحی فضاهای خارجی ساختمان‌ها دارد. این سنگ معمولاً در رنگ‌های قهوه‌ای، مشکی و کرم استخراج می‌شود. به غیر از رنگ‌های جذاب، سنگ تراورتن تکاب دارای بافتی منحصر به فرد و موجدار نیز است. البته نوع‌های ساده‌تر این سنگ نیز در بازار موجود هستند.

سنگ تراورتن حاجی آباد

سنگ تراورتن حاجی آباد

یکی از انتخاب‌های محبوب برای طراحی نما و فضای ساختمان، سنگ تراورتن حاجی آباد است که از منبع استخراج خود نام گرفته است. اگر به دنبال رنگ‌های روشنی از قهوه‌ای و کرم هستید، بهترین گزینه سنگ تراورتن حاجی آباد است زیرا در این رنگ‌های کرم روشن و شکلاتی در دسترس است.

این نوع سنگ علاوه بر تنوع رنگ، در طرح‌های مختلف نیز عرضه می‌شود. بین این طرح‌ها می‌توان به طرح چرمی، موجدار و سنگ گیوتن اشاره کرد که همگی از آن‌ها برای نمای ساختمانی و همچنین کفپوش استفاده می‌شود.

سنگ تراورتن حاجی آباد نسبت به سایر انواع تراورتن دارای تخلخل کمتری است. این موضوع منجر به کاهش هزینه‌های نظافت نماهای مزین شده با این سنگ خواهد شد.

سنگ تراورتن آب گرم محلات

این نوع سنگ معمولاً برای دکوراسیون داخلی خانه‌ها استفاده می‌شود. رنگ ویژه آن، یعنی رنگ زیتونی و کرم، این سنگ را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای دکوراسیون داخلی می‌کند.

سنگ تراورتن آتش کوه

سنگ تراورتن آتش کوه

آخرین گزینه از انواع سنگ تراورتن، سنگ آتش کوه است. این سنگ به عنوان سنگ امداد یا سنگ سفید محلات نیز شناخته می‌شود. سنگ آتش کوه در رنگ سفید با موج‌های زیبا و منظم استخراج می‌شود. با داشتن خاصیت ساب‌پذیری بالا، در طراحی داخلی بسیار محبوب است.

سایر موارد اساسی درباره سنگ تراورتن

سنگ تراورتن، همانند سایر سنگ ها، دارای مزایا و معایبی است. فقط کافی است که با شناخت این نکات، سنگ تراورتن را در محل مناسبی استفاده کنید. به منظور این هدف، در ادامه به بررسی چند نکته اساسی درباره انواع سنگ تراورتن برای نمای ساختمان می پردازیم:

  • بیشتر انواع سنگهای تراورتن قیمت مناسبی دارند. تنها برخی از رنگهای خاص از این سنگها با قیمت بالاتری همراه هستند.
  • سنگ تراورتن به دلیل بافت شیک و لوکس، می تواند بهترین گزینه برای انواع مختلف ساختمان با کاربردهای متنوع باشد.
  • با توجه به طبیعت طبیعی رنگ‌های این نوع سنگها، نیازی به نگرانی درباره کمرنگ شدن یا آسیب رنگ نما نیست.
  • تراورتن معمولاً به دلیل دیرگرم شدن نسبت به سایر انواع سنگها، در اقلیم‌های گرم بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهد و در محیط‌های مرطوب نیز مناسب استخر و کناره استفاده می‌شود.
  • سنگ تراورتن با توجه به بافت متخلخل خود، در برابر لغزش مقاومت بالایی دارد.
  • یکی از اصلی‌ترین معایب این سنگها این است که ممکن است به دلیل نفوذ آب، خرد شوند.
  • اگر به دنبال سنگی با رنگ یکنواخت هستید، نبود یکنواختی رنگ سنگ تراورتن ممکن است یکی از معایب آن برای شما باشد.

عوامل موثر بر قیمت تراورتن

عوامل موثر بر قیمت تراورتن

عوامل تأثیرگذار بر قیمت سنگ تراورتن متعدد هستند و به خصوص به نوع سنگ و ویژگی‌های آن وابسته است. به عنوان مثال، سنگ تراورتن حاجی آباد و سنگ تراورتن آتش کوه قیمت‌گذاری می‌شوند با توجه به روشنایی یا تیرگی رنگ و همچنین وجود یا عدم وجود موج و هاله‌هایش. در واقع، هر چه موج‌ها و هاله‌ها کمتر و یا با نظم بیشتری باشند، قیمت سنگ بالاتر می‌رود.

این خاصیت نه تنها برای سنگ تراورتن حاجی آباد بلکه برای سنگ تراورتن آتش کوه نیز صادق است. همچنین، یک نکته مشترک در این دسته از سنگ‌ها، بالا رفتن قیمت در صورت ساب‌پذیری بیشتر و همچنین ضخامت بیشتر سنگ است.

خرید سنگ تراورتن از بازار سنگ

فروشگاه “بازار سنگ اصفهان ” به عنوان یکی از برجسته‌ترین مراکز فروش انواع سنگ‌های ساختمانی در بازار اصفهان شناخته می‌شود. این فروشگاه با سابقه‌ای پرافتخار در ارائه محصولات با کیفیت و متنوع از سنگ‌های تراورتن، مرمر، گرانیت و سایر انواع سنگ‌های تزئینی فعالیت می‌نماید. با تمرکز بر ارزش‌هایی چون کیفیت، زیبایی و مقاومت، “بازار سنگ” به خریداران ارائه می‌دهد تا در طراحی و تزئین داخلی و خارجی ساختمان‌ها خود از بهترین و مطمئن‌ترین محصولات بهره ببرند. مشتریان عزیز دعوت می‌شوند تا با مراجعه به “بازار سنگ”، از تجربه خریدی رضایت‌بخش و استفاده از سنگ‌هایی با طراحی و کیفیت برتر لذت ببرند.

امتیاز دهی

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *