پیچ و رولپلاک سنگ نما ، جدیدترین روش نصب سنگ نما بدون داربست ، علل ریزش سنگ نما ، روش مناسب پیچ و رولپلاک سنگ نما ، پیچ و رولپلاک سنگ نما با استفاده از طناب ، مراحل پیچ و رولپلاک نما (با طناب) ، هزینه پیچ و رولپلاک نما و عوامل اساسی ، فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت نصب سنگ نما ، چه کسی باید هزینه متریال و نصب نما را بدهد ، چه کسی مسئول خسارت ریزش سنگفرش است ، عدم ریزش سنگ نما به مدت چند سال ، نوع پیچ مناسب برای نما ، انواع رولپلاک از دید تخصصی ، رولپلاک فیشر ، رولپلاک توکار ، اندازه پیچ مناسب برای پیچ‌کردن نما ، خرید انواع سنگ ساختمانی از بازار سنگ ، سنگ نما بازار سنگ

نصب و اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان حتما به دست یک متخصص و با استفاده از بهترین کیفیت لازم است. اگر مقاومت نمای ساختمان ضعیف باشد، منجر به ریزش سنگ نما می‌شود و این ممکن است به آسیب‌های مالی و حتی آسیب به انسان‌ها منجر شود. برخی اوقات افراد فکر می‌کنند که این کار ساده است و کارگران عادی می‌توانند آن را انجام دهند. با این حال، نصب و اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نما نیازمند تخصص، دقت بالا و استفاده از ابزارهای مناسب است.

اگر پیچ و رولپلاک نمای ساختمان به طرز صحیح اجرا نشود، اثری بر روی استحکام سنگ نما نخواهد داشت و حتی ممکن است به سنگ نما آسیب وارد شود. به طور کلی، روش انجام این کار و استفاده از ابزار و مواد مصرفی در نهایت نتیجه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین، ضروری است که بر این موضوع دقت و حساسیت کافی را داشته باشید.

در این آموزش، علت ریزش سنگ نما، روش پیچ و رولپلاک نما با استفاده از طناب (راپل)، مراحل اجرای این کار، هزینه‌ی پیچ و رولپلاک کردن نما و سایر نکات اساسی و ابزارهای مورد استفاده را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

پخش انواع سنگ های ساختمانی در بازار سنگ اصفهان

علل ریزش سنگ نما

پیچ و رولپلاک سنگ نما ، جدیدترین روش نصب سنگ نما بدون داربست ، علل ریزش سنگ نما ، روش مناسب پیچ و رولپلاک سنگ نما ، پیچ و رولپلاک سنگ نما با استفاده از طناب ، مراحل پیچ و رولپلاک نما (با طناب) ، هزینه پیچ و رولپلاک نما و عوامل اساسی ، فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت نصب سنگ نما ، چه کسی باید هزینه متریال و نصب نما را بدهد ، چه کسی مسئول خسارت ریزش سنگفرش است ، عدم ریزش سنگ نما به مدت چند سال ، نوع پیچ مناسب برای نما ، انواع رولپلاک از دید تخصصی ، رولپلاک فیشر ، رولپلاک توکار ، اندازه پیچ مناسب برای پیچ‌کردن نما ، خرید انواع سنگ ساختمانی از بازار سنگ ، سنگ نما بازار سنگتجربه نشان داده است که اصلی‌ترین دلیل ریزش سنگ نما در ساختمان، بارش‌ها، زلزله و طوفان‌های شدید است. همچنین، در زمان تغییر فصل سرما، احتمال اتفاق افتادن این موضوع به دلیل ضریب انبساط مواد وجود دارد. به همین دلیل، نصب و اجرای پیچ و رولپلاک نما اهمیت بسیاری دارد.

اگر بند کشی نما به درستی انجام نشود، رطوبت و باران ممکن است وارد پشت سنگ‌ها شود. در فصل سرما، ایجاد یخ‌زدگی آب باعث جدا شدن سنگ‌ها و در نتیجه ریزش آنها می‌شود. همچنین، این مسئله در زمانی که ساختمان‌ها نشست می‌کنند، رخ می‌دهد و نیاز به پیچ و رولپلاک کردن سنگ‌ها احساس می‌شود.

پیشنهاد مطالعه : معرفی انواع سنگ ساختمانی | تنوع، کاربرد و مزایا سنگ های ساختمانی

تدابیر تقویتی برای پیشگیری از فروپاشی سنگ نما

پیچ و رولپلاک سنگ نما ، جدیدترین روش نصب سنگ نما بدون داربست ، علل ریزش سنگ نما ، روش مناسب پیچ و رولپلاک سنگ نما ، پیچ و رولپلاک سنگ نما با استفاده از طناب ، مراحل پیچ و رولپلاک نما (با طناب) ، هزینه پیچ و رولپلاک نما و عوامل اساسی ، فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت نصب سنگ نما ، چه کسی باید هزینه متریال و نصب نما را بدهد ، چه کسی مسئول خسارت ریزش سنگفرش است ، عدم ریزش سنگ نما به مدت چند سال ، نوع پیچ مناسب برای نما ، انواع رولپلاک از دید تخصصی ، رولپلاک فیشر ، رولپلاک توکار ، اندازه پیچ مناسب برای پیچ‌کردن نما ، خرید انواع سنگ ساختمانی از بازار سنگ ، سنگ نما بازار سنگفروپاشی سنگ نما  یکی از نقائص رایج در ساختمان‌ها است که ممکن است منجر به خطرات جدی و خسارات مالی گردد. برای پیشگیری از این مشکل، تقویت ساختار سنگفرش اهمیت زیادی دارد. در این مقاله، به بررسی راهکارهای متنوع تقویت ساختار سنگفرش و پیشگیری از فروپاشی آنها پرداخته می‌شود.

۱. بررسی وضعیت سنگفرش:

قبل از هر گونه اقدام، لازم است وضعیت سنگفرش را دقیقاً بررسی کرده و سنگ‌های دچار صدمه، شکستگی یا ترک را شناسایی کنیم. سنگ‌های آسیب‌دیده باید تعمیر و جایگزین شوند تا استحکام و ایمنی ساختمان تضمین شود.

۲. تثبیت سنگ‌ها:

استفاده از روش‌های مناسب برای تثبیت سنگ‌ها می‌تواند از فروپاشی آنها جلوگیری نماید. استفاده از چسب و رزین‌های خاص برای اتصال سنگ‌ها به یکدیگر و به سطح ساختمان می‌تواند از استحکام و ثبات سنگفرش افزایش بخشد و فروپاشی آنها را بهبود بخشد.

۳. تقویت ساختار:

بکارگیری روش‌های تقویتی در نقاط ضعیف ساختار سنگفرش می‌تواند بهبود قابل توجهی در مقاومت آن ایجاد کند. استفاده از پیچ‌ها، مهره‌ها و اتصالات فلزی در نقاط ضعیف سنگ‌ها می‌تواند از فروپاشی سنگفرش جلوگیری کند و مقاومت ساختار را افزایش دهد.

۴. مراقبت و حفاظت دوره‌ای:

سنگفرش باید به منظور حفظ و نگهداری به طور دوره‌ای بررسی شود. اطمینان حاصل کنید که هرگونه آسیب، تغییر شکل یا ترک در سنگ‌ها مورد توجه قرار گرفته و در صورت لزوم بلافاصله تعمیر شوند. همچنین، سامانه زهکشی آب و نصبات مرتبط مثل باران‌گیر و لوله‌های زهکشی باید به صورت دوره‌ای بررسی و تمیز شوند تا از نشتی آب و خطرات برای سنگفرش جلوگیری شود.

۵. بهره‌گیری از سیستم‌های محافظتی:

بهره‌گیری از سیستم‌های محافظتی مناسب نیز می‌تواند در پیشگیری از فروپاشی سنگفرش موثر باشد. استفاده از شبکه‌های فولادی، قاب‌های فلزی و نصب پشتیبان‌های سنگ می‌تواند از سنگ‌ها حمایت کند و فروپاشی آنها را متوقف سازد. همچنین، نصب مناسب سیستم‌های بازپوشش سنگ همچنین می‌تواند از نفوذ آب و تغییرات دمایی شدید جلوگیری کند.

لطفا توجه داشته باشید!

برای پیشگیری از افتادگی سنگفرش و تقویت ساختار سنگ‌ها، ترکیبی از اقدامات زیر را در نظر بگیرید:

 • بررسی حالت سنگفرش و تعمیر سنگ‌های آسیب دیده.
 • استفاده از چسب و رزین‌های مناسب برای ثبات دادن سنگ‌ها به یکدیگر و به سطح ساختمان.
 • استفاده از پیچ‌ها، مهره‌ها و اتصالات فلزی در نقاط ضعیف ساختار سنگ‌فرش برای تقویت آن.
 • انجام مراقبت و نگهداری منظم جهت شناسایی و تعمیر صدمات در سنگ‌فرش.
 • استفاده از سیستم‌های حفاظتی نظیر شبکه‌های فولادی، قاب‌های فلزی و نگهدارنده‌های سنگ.
 • نصب سیستم‌های بازپوشش سنگ برای مقابله با نفوذ آب و تغییرات دمایی گسترده.

با انجام این اقدامات، می‌توانید افتادگی سنگفرش را بهبود بخشید و مقاومت ساختمان را در برابر عوامل آسیب‌زا افزایش دهید. با این حال، توصیه می‌شود قبل از اجرای هرگونه تقویت، با متخصصان و مشاوران مربوطه مشورت کنید تا راهکارهای مناسب بر اساس شرایط و نیازهای ساختمان خود را دریافت کنید. در ادامه ما را همراهی کنید.

روش مناسب پیچ و رولپلاک سنگ نما

پیچ و رولپلاک سنگ نما ، جدیدترین روش نصب سنگ نما بدون داربست ، علل ریزش سنگ نما ، روش مناسب پیچ و رولپلاک سنگ نما ، پیچ و رولپلاک سنگ نما با استفاده از طناب ، مراحل پیچ و رولپلاک نما (با طناب) ، هزینه پیچ و رولپلاک نما و عوامل اساسی ، فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت نصب سنگ نما ، چه کسی باید هزینه متریال و نصب نما را بدهد ، چه کسی مسئول خسارت ریزش سنگفرش است ، عدم ریزش سنگ نما به مدت چند سال ، نوع پیچ مناسب برای نما ، انواع رولپلاک از دید تخصصی ، رولپلاک فیشر ، رولپلاک توکار ، اندازه پیچ مناسب برای پیچ‌کردن نما ، خرید انواع سنگ ساختمانی از بازار سنگ ، سنگ نما بازار سنگراه‌های مختلفی برای اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نما وجود دارد. اگر به عنوان کارفرما تصمیمی مهم و مقرون به صرفه می‌خواهید بگیرید، باید به اموری مانند ایمنی، سرعت انجام کار، کیفیت نهایی، هزینه کلی و… توجه کنید. همچنین، نوع معماری ساختمان نیز بر انتخاب بهترین روش تأثیرگذار است.

پیچ و رولپلاک سنگ نما با استفاده از طناب

استفاده از طناب برای پیچ و رولپلاک سنگ نما، کارآمدترین و موثرترین روش اجرایی است. بر خلاف روش‌های دیگر مانند داربست، در این روش هزینه پیچ و رولپلاک بسیار کمتر است. استفاده از طناب یکی از روش‌های ایمن و مطمئن برای کار در ارتفاع است و همچنین کارها با سرعت و کیفیت بیشتری انجام می‌شود.

به هر حال، لازم است معماری ساختمان شما برای استفاده از روش راپل و دسترسی با طناب مناسب باشد؛ زیرا در صورتی که پیشانی ساختمان بیشتر از 1/5 متر باشد، استفاده از طناب امکان‌پذیر نخواهد بود.

مراحل پیچ و رولپلاک نما (با طناب)

پیچ و رولپلاک سنگ نما ، جدیدترین روش نصب سنگ نما بدون داربست ، علل ریزش سنگ نما ، روش مناسب پیچ و رولپلاک سنگ نما ، پیچ و رولپلاک سنگ نما با استفاده از طناب ، مراحل پیچ و رولپلاک نما (با طناب) ، هزینه پیچ و رولپلاک نما و عوامل اساسی ، فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت نصب سنگ نما ، چه کسی باید هزینه متریال و نصب نما را بدهد ، چه کسی مسئول خسارت ریزش سنگفرش است ، عدم ریزش سنگ نما به مدت چند سال ، نوع پیچ مناسب برای نما ، انواع رولپلاک از دید تخصصی ، رولپلاک فیشر ، رولپلاک توکار ، اندازه پیچ مناسب برای پیچ‌کردن نما ، خرید انواع سنگ ساختمانی از بازار سنگ ، سنگ نما بازار سنگپیچ و رولپلاک سنگ نما نیازمند دقت و ترتیب صحیح در انجام آن است. اگر یکی از سنگ‌های نما شل و جدا شود، سنگ‌های اطراف آن به دلیل عوامل مختلف و گذر زمان نیز جدا خواهند شد. هرچه این کار با کیفیت بالاتری انجام شود، از جلوگیری از خسارت و هزینه‌های بیشتر می‌توانید اطمینان حاصل کنید.

هنگام شروع کار و تا انجام آن، مهم است که در اطراف ساختمان نوار خطر قرار دهید تا رفت و آمد در این محیط محدود گردد. برای پیچ و رولپلاک کردن نما با استفاده از طناب، مراحل زیر اساسی هستند:

سنگ‌های قرنیز جان‌پناه در پشت بام را پیچ و رولپلاک کنید.

 یک بررسی کلی از نمای ساختمان داشته و سنگ‌های شل یا جداشده را محکم کنید یا بردارید. به دلیل احتمال جدا شدن سنگ‌ها در حین انجام کار، بهتر است این کار را در ابتدای کار انجام دهید.

سنگ ها را  سوراخ گذاری کنید و سپس آنها را خزینه کنید. توجه کنید که خزینه  سنگ ها را به اندازه مناسب بسازید. اجازه ندهید فواصل بین سوراخ ها از 50 سانتیمتر بیشتر شود و همچنین سعی کنید رگه های سنگ را با سوراخ کاری خراب نکنید.

حالا باید پیچ و رولپلاک را در سوراخ های سنگ قرار دهید. برای اجرای بهینه، رولپلاک را به گونه‌ای در سنگ قرار دهید که به طور کامل درون آن جا بیفتد. پیچ ها را با استفاده از پیچ بند محکم کنید.

سنگ هایی که از نما جدا شده اند را اندازه گیری و سپس نصب کنید.

بندکشی ساختمان را دوباره اصلاح کنید. این عملیات با استفاده از مخلوطی از سیمان و چسب مقاوم در برابر رطوبت و تابش UV انجام می‌شود.

پیچ ها را با استفاده از موادی مانند چسب بتن مقاوم در برابر تابش UV و رطوبت، پودر سنگ، سیمان سفید و پودر رنگ (به شکل رنگ نما) کار کنید. این بخش بسیار موثر در بهبود کیفیت نهایی کار است.

هزینه پیچ و رولپلاک نما و عوامل اساسی

قیمت اجرای پیچ و رولپلاک نما از عوامل متعددی تبعیت می‌کند. تا اینجا برخی از این فاکتورها مورد بررسی قرار گرفته است. به عنوان مثال، اگر از روش دسترسی با طناب استفاده کنید، هزینه آن متفاوت از داربست و سایر روش‌ها خواهد بود. قیمت نهایی ممکن است بر اساس مترمربع یا تعداد پیچ محاسبه شود و برای بهبود تحلیل لازم است با این موضوع آشنا شوید.

اگر پیچ و رولپلاک نمای ساختمان خود را با کیفیت بیشتری اجرا کنید، می‌توانید از آسیب و هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید. بنابراین همکاری با یک تیم حرفه‌ای و با تجربه ضروری است.

فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت نهایی شامل:

 • نوع پیچ و مواد استفاده شده
 • همکاری با شخص یا تیم و پشتیبانی آن
 • موقعیت جغرافیایی ساختمان
 • روش اجرای کار (مثلاً استفاده از روش راپل که به صرفه‌تر است)
 • تعداد سنگ‌ها و محدوده پروژه
 • پیچیدگی و جزئیات فنی موجود در اجرای کار

و غیره…

نوع سنگ نما نوع پیچ مصرفی در پیچ رولپلاک نما – اندازه قیمت پیچ رولپلاک عددی ( نزولی)
رولپلاک سنگ گرانیت 6 سانتی گالوانیزه سفید بالاترین قیمت نسب به سایر سنگ ها
پیچ کردن سنگ مرمریت 6 سانتی گالوانیزه زرد دومین سنگ از نظر قیمت پیچ نما
مقاوم کردن سنگ مرمر 5 و 6 سانتی گالوانیزه سوم سنگ از نظر قیمت پیچ نما
پیچ سنگ تراورتن اکثرا 5 سانتی گالوانیزه چهارم سنگ از نظر قیمت پیچ نما

چه کسی باید هزینه متریال و نصب نما را بدهد؟

هر نوع نمایی، چخ پشتی باشد یا جلویی، جزئی از هزینه‌های مشترک ساختمان در نظر گرفته می‌شود. همچنین، هزینه پیچ و رولپلاک برای نصب سنگ نما نیز باید به‌طور متوازن توسط همه مالکان واحدها تامین گردد. هیچ مالکی نمی‌تواند ادعا کند که به عنوان مثال واحد پشتی را دارد و نمای جلو مربوط به او نیست.

در مسکن گروهی، تمام واحدها باید به طور مساوی برای تعمیرات بخش‌های مختلف ساختمان هزینه‌های را متقارن پرداخت نمایند. اگر یک واحد از پرداخت هزینه نصب سنگ نما خودداری کند، ساکنان می‌توانند با برگزاری جلسه و ثبت این موضوع در صورت وقوع حادثه، آن فرد را مسئول اعلام نمایند. بنابراین، اهمیت مقاوم‌سازی نمای ساختمان خود را به‌جدی بپذیرید، تا هم به زیان‌های مالی و جانی به خود و دیگران جلوگیری شود.

چه کسی مسئول خسارت ریزش سنگفرش است؟

هرگونه خسارت و صدمه‌ای که ناشی از افتادگی سنگ‌های نما برای افراد عابر، ساکنان و یا اموال و خودروهای آنان باشد، برای مدت 10 تا 15 سال، مسئولیت آن بر عهده سازنده قرار می‌گیرد.

در بسیاری از موارد به دلیل عدم دسترسی به سازنده یا مشکلات قراردادی و اجرایی که اغلب بین سازنده و کارفرما پیش می‌آید، ممکن است ساختمان به حالت نیمه‌کاره بماند و از مشکلاتی همچون تغییرات در پیمانکار و موارد دیگر رنج ببرد. بنابراین، توصیه ما این است که در اولین فرصت، پیچ و رولپلاک کردن نما را انجام دهید تا از خسارات و آسیب‌های مالی که حتی هزینه پیچ و رولپلاک کردن هم نمی‌تواند به آن برسد، جلوگیری شود.

آیا با استفاده از پیچ و رولپلاک برای نمای ساختمان، می‌توانیم از ریزش سنگ‌ها به مدت چند سال مطمئن شویم؟

پیچ و رولپلاک سنگ نما ، جدیدترین روش نصب سنگ نما بدون داربست ، علل ریزش سنگ نما ، روش مناسب پیچ و رولپلاک سنگ نما ، پیچ و رولپلاک سنگ نما با استفاده از طناب ، مراحل پیچ و رولپلاک نما (با طناب) ، هزینه پیچ و رولپلاک نما و عوامل اساسی ، فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت نصب سنگ نما ، چه کسی باید هزینه متریال و نصب نما را بدهد ، چه کسی مسئول خسارت ریزش سنگفرش است ، عدم ریزش سنگ نما به مدت چند سال ، نوع پیچ مناسب برای نما ، انواع رولپلاک از دید تخصصی ، رولپلاک فیشر ، رولپلاک توکار ، اندازه پیچ مناسب برای پیچ‌کردن نما ، خرید انواع سنگ ساختمانی از بازار سنگ ، سنگ نما بازار سنگنقصان و عدم مقاومت سنگ‌های نمای ساختمان یک تهدید مداوم است که هر لحظه ممکن است حادثه‌ای را ایجاد کرده و هزینه‌های بزرگی را برای تعمیرات به دنبال داشته باشد. بنابراین، در انتخاب شرکتی برای اجرای فرآیند پیچ و رولپلاک نما، باید دقت ویژه‌ای داشته باشیم، زیرا اگر این کار توسط یک شرکت با اعتبار و با تجربه انجام شود، اطمینان بیشتری از استحکام سنگ‌های نما خواهیم داشت.

نوع پیچ مناسب برای نما

برای انتخاب پیچ مناسب، شرایط و محیط استفاده از آن را در نظر بگیرید. اگر پیچ در معرض باران و آب قرار دارد، پیچ‌های گالوانیزه را انتخاب کنید؛ این نوع پیچ‌ها دارای مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی هستند. اما اگر مکان استفاده از پیچ در فضای داخلی مانند پارکینگ است، می‌توانید از پیچ‌های معمولی استفاده کنید.

پس از رولپلاک نما، محل پیچ کاملاً با بتون پوشانده می‌شود و در برابر عوامل جوی محافظت می‌شود.

استفاده از پیچ‌های آهنی یا فولادی با روکش گالوانیزه اطمینان بیشتری را فراهم می‌کند؛ این دو نوع پیچ مقاومت کافی برای نگه‌داری وزن سنگ‌ها و همچنین حفظ سنگ‌های اطراف را دارند. بنابراین، استفاده از پیچ‌های آهنی یا فولادی با روکش گالوانیزه به اندازه 6 سانتیمتر برای مهار سنگ‌نما توصیه می‌شود.

انواع رولپلاک از دید تخصصی

رولپلاک پروانه: این نوع رولپلاک در شرایطی که پشت کار شل یا خالی است، استفاده می‌شود؛ با داشتن شاخه‌های زیاد، سطح تماس خوبی را فراهم می‌کند و مقاومت خوبی دارد.

رولپلاک فیشر:

 این نوع رولپلاک، برای سطوح محکم مناسب است و برای استفاده در محیط‌های خالی بسیار مناسب است؛ برای نگه‌داری قطعات استفاده می‌شود.

رولپلاک توکار:

 این نوع رولپلاک برای سطوحی که پشت آنها سفت استفاده می‌شود، مانند بتن یا ملات؛ با درون رفتن به داخل بتن و بستن پیچ، داخل بتن گیر می‌کند و سنگ‌نما را به نما متصل می‌کند.

اندازه پیچ مناسب برای پیچ‌کردن نما

انتخاب اندازه و طول پیچ برای پیچ‌کردن نما به وزن و ضخامت سنگ‌ها وابسته است؛ پیچ‌های مقاوم‌تر برای سنگ‌های سنگین‌تر مانند گرانیت استفاده می‌شود. همچنین، طول پیچ باید با ضخامت و سختی سنگ مطابقت داشته باشد؛ برای سنگ‌های ضخیم از پیچ‌های بلندتر استفاده شود تا گیرش لازم برای نگه‌داشتن سنگ بر روی نما را داشته باشند.

به عنوان مثال، پیچ 6 سانتیمتر برای سنگ‌های با ضخامت 1.5 تا 2 سانتیمتر مناسب است، و پیچ 8 سانتیمتر برای سنگ‌های 2.5 سانتیمتر به بالا مناسب است.


کلام اخر

در این مطلب به برسی موضوع مهم پیچ و رول پلاک نما با روش طنابی پرداختیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. نما کاری یکی از مراحل مهم در تکمیل ساختمان میباشد. اجرای نما به صورت تخصصیی میتوانید منجر به جلوگیری از آسیب های مالی و جانی برای افراد باشد. برای اجرای نما به صورت حرفه ای از یک تیم حرفه ای مشاوره دریافت کنید.

امتیاز دهی

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *