انواع سنگ ساختمانی

 

تعاریف و اطلاعات علمی  فنی در مورد انواع سنگ های ساختمانی

 


سنگ های ساختمانی به آن دسته از سنگ ها اطلاق می شود که به هر شکل و اندازه، با تغییر شکل فیزیکی یا بدون تغییر در یکی از قسمت های ساختمان مثل پی، کف،دیواره و نمای ساختمان ها، سنگفرش جاده ها و محوطه ها، دیواره پل ها، دیواره های آب برگردان رودخانه های کنار شهرها، ساختمان های زیرزمینی و غیره به کار می روند. این سنگ ها را می توان به دو گروه تقسیم نمود: سنگهای زیربنایی و سنگ های تزیینی و نما،
سنگ های ساختمانی به صورت خورده سنگ، لاشه (سنگ تراشیده)،مالن (سنگ تراشیده و چکش خورده)،تخته سنگ صیقلی (سنگ نما و تزیینی) به کار برده می شوند، اغلب این سنگها به همان شکل به دست آمده از واریزه های کوه ها و معادن و یا با تغییر شکل (با ابزارهای مختلف) در پی ها، سنگفرش کوچه و خیابان و محوطه ها و غیره به کار می روند.تغییر شکل سنگها به صورت خرد کردن،بریدن و غیره می باشد و به دلیل اینکه کارزیادی روی آنها صورت نمی گیرد  در قسمت های اصلی و نگهدارنده ساختمان یا راه یا سد و پل و دیواره به کار می روند لذا با عنوان سنگ های زیربنایی نامیده می شوند،سنگی که در ساختمان مصرف می شود باید سالم باشد و پوسیدگی  نداشته باشد، سنگی که در زیربنای راه و درون ساختمان مصرف می شود  باید وزن فضایی بیش از 5/1 تن بر متر مکعب و تاب فشاری بیش از 40 مگاپاسکال داشته باشد، سنگی که در نمای ساختمان مصرف می شود باید در برابر اثرهای جوی پایداری کند، آب در آن نشست نکند و اثر فیزیکی و شیمیایی نداشته باشد  در آب وا نرود و با آب ترکیب نشود. سختی آن کمتر از 3،مقاومت فشاری آن کمتر از 80 مگاپاسگال  و وزن فضایی آن کمتر از 2 تن به متر مکعب نباشد،سنگی که در سنگفرش راه صرف شود باید سخت باشد، آب جذب نکند که در هوای سرد یخ بزند، ساییدگی آن کم باشد، و لاستیک چرخ غلتان را نساید و تاب ضربات آن زیاد باشد تا چرخ غلتان کوبنده آن را خرد نکند،سنگ سخت برای پی سازی ساختمان ،زیر سازی راه و راه آهن مصرف می شود.
سنگهای ساختمانی شامل سنگهای رسوبی (عمدتا آهکی)سنگهای آذرین(آتشفشانی و نفوذی) و توف می باشد.
سنگهای آهکی و رسوبی به دلیل فراوانی شان درطبیعت و همچنین سهولت استخراج و سهولت تغییر شکل به نسبت سنگ های آذرین بیشتر مصرف می شوند. برای سنگفرش محوطه منازل و کف اتاق ها بیشتر از انواع سنگ های توف و یا گرانیتی (و گاهی آهکی) استفاده می شود. از توف های سبز و سیاه و خاکستری و قهوه ای به شرطی که دارای تخلخل کم باشند در پی ساختمان و دیوارهای بلند و پهن و از سنگهایی با تخلخل بیشتر معمولا در پله و کف حیاط و به عنوان قرنیز استفاده می شود. برای سنگهای تزیینی از سنگهایی استفاده می شود که صیقل پذیر بوده و دارای استحکام لازم باشند. این نوع سنگ ها در اندازه های مختلف بریده می شوند و بعد از ساب و صیقل، در قسمت هایی از بنا که در معرض دید باشد به کار می روند ، از جمله این سنگها، سنگ های آذرین درونی از قبیل گرانیت، گرانودیوریت،گابروسینیت) و از سنگهای آذرین بیرونی (مثل بازالت،آندریت) و از سنگهای رسوبی،سنگهای آهکی که به دلیل زیبایی ظاهری در انواع مختلف بیشتر مورد توجه هستند و همچنین ماسه سنگها و کنگلومرا می باشند.

 

 

 

سنگ گرانیت :

 

بیشتر گرانیت ها سخت و چگال هستند و به این ترتیب جزو مصالح بادوام ساختمانی قرار می گیرند . در برابر نفوذ آب و اثر ضربه مقاومند و محیط های صنعتی را به خوبی تحمل می نمایند .

 

ظاهر گرانیت متأثر از کار انجام شده برروی سطح نهایی آن است که ممکن است چکشی ، کلنگی ، تیشه ای یا صیقلی باشد .

 

بهتریننمای سنگ گرانیت حالت صیقلی آن است که زیبایی رنگ و انعکاس کریستال های آن را نمایش می دهد .

 

سطح گرانیت بر اثر حرارت و تفاوت ضریب انبساط و انقباض بین اجزای کریستالی مختلف آن به صورت سوخته در می آید .

 

استفاده تلفیقی از گرانیت صیقلی و سوخته در ساختمان به علت تضاد ، زیبایی جالبی پدید می آورد. در ایران معادن بسیاری وجود دارد که سنگ های گرانیت با رنگ های مختلف از آنها استخراج می شوند.

 

سنگ گرانیت به علت هزینه سنگین استخراج ، برش و صیقل ، نسبتاًگران است به همین دلیل بیشتر درنمای ساختمان های مهم به کار برده می شود . از این سنگ برای کف سازی ، پیاده روسازی و راه سازی نیز استفاده می گردد.

 

ماسه سنگ ها :

 

 ته نشست های ماسه ای را که به یکدیگر به کمک کربنات کلسیم ، سیلیس ، اکسید آهن و دولومیت به یکدیگر چسبیده اند ،به ترتیب ماسه سنگ آهکی ، سیلیسی ، اکسید آهن و دولومیتی می نامند .

 

بر اساس طبیعت ماسه رسوبی اولیه ، ماسه سنگ ها ممکن است دارای بافت نرم یا خشن باشند .

 

از نظر رنگ بر اساس ماده چسبنده طیفی از رنگ ، سفید ، نخودی و خاکستری تا قهوه ای و قرمز را در بر می گیرند.

 

 عموماً در برابر یخ بندان مقاومند. سطح نهایی آنها به صورت چکشی ، کلنگی و تیشه ای قابل مصرف است و برای نصب آنها از ابزار غیر آهنی استفاده می شود .

 

ماسه سنگ آهکی :

 

این نوع ماسه سنگ ها در محیط های اسیدی مقاوم نیستند . این شرایط کربنات کلسیم موجود در آنها را تحلیل برده و سنگ متلاشی می شود . کلسیت خالص سفید است بنابراین ماسه سنگ آهکی نیز سفید است .

 

ماسه سنگ سیلیسی :

 

ماسه سنگ ها اغلب از دانه های سیلیسی که به کمک نمک های سیلیسی به یکدیگر چسبیده اند تشکیل شده اند . بنابراین بسیار مقاومند و در محیط های اسیدی نیز پایدارند. این نوع ماسه سنگ ها بیشتر خاکستری رنگند .

 

ماسه سنگ اکسید آهن :

 

 این نوع ماسه سنگ که به کمک اکسیدهای آهن متراکم شده اند به رنگ های قهوه ای تا قرمز یافت می شوند و اغلب با دوامند .

 

ماسه سنگ دولومیتی :

 

 ماسه سنگ های دولومیتی که با کربنات منیزیم و کلسیم به هم چسبیده اند در محیط شهری چندان مقاوم نیستند . این نوع سنگ ساختمانی نخودی رنگ اند .

 

 تراورتن (Travertine)

 

تراورتن ها محصول چشمه هاي آهك ساز قديمي هستند. از بين آنها، تراورتن هاي سفيد كه رگه هاي رنگي و خلل و فرج يكنواخت داشته باشند، از مرغوبيت بيشتري برخوردارند. تراورتن هاي كرم رنگ كه ناشي از وجود رنگينه هاي (Pigments) پراكنده اكسيد آهن در متن سنگ مي باشند، از مرغوبيت كمتري برخورداند.

 

تراورتن هاي رنگي كه بر حسب درصد آلودگي به رنگينه هاي اكسيد آهن به رنگهاي قرمز، گردويي، ليمويي و غيره ديده شوند و داراي نقشهايي كه ناشي از اختلاف ميزان آلودگي اكسيدآهن در لايه هاي مختلف تراورتن مي باشد، ظاهر بسيار زيبا و جذابي دارند. به طور كلي، در بازارهاي جهاني، تراورتن هاي رنگي در شرايط فعلي داراي قيمت و بازار مناسبي مي باشند. از سنگ های ساختمانی است که در نما کاربرد بسیاری دارد.

 

تراورتن به دليل داشتن مقاومت قابل قبول، برش پذيري و صيقل پذيري ايده آل، شرايط استخراج ايده آل، زيبايي ظاهر، وجود تخلخل جهت چسبيدن كامل به ملات و خصوصاً ارزان بودن نسبت به ساير سنگها، از جمله پرمصرف ترين سنگهاي ساختماني نما به شمار مي رود.

 

مرمر (Marble)

 

مرمرها نيز نظير تراورتن در نتيجه عملكرد چشمه هاي آبگرم آهك ساز، به وجود مي آيند. معمولاً مرمر به صورت لايه هايي در ميان لايه هاي تراورتن ديده مي شود. در فرايند عملكرد چشمه هاي آبگرم، اگر افت دماي آب كند باشد، آراگونيت و اگر افت دما به تندي صورت گيرد، تراورتن تشكيل مي گردد.

 

 در ايران به سنگي كه از آراگونيت حاصل مي شود، مرمر گفته مي شود كه نام تجاري انواع رنگي آن انيكس مي باشد. سنگ مرمر نما حاوي رنگهاي سبز، ليمويي، زرد و غيره است كه پس از سايش به صورت يك سنگ تزئيني لوكس جلوه مي كند.

 

 زمينه هاي مصرفي عمده مرمر عبارتند از پوشش ديوار سرويسهاي لوكس، دكوراسيون داخلي ساختمان، مجسمه سازي و ميزهاي سنگي و سنگ نما.

 

در ايران معادن اسفند و تلنگويه سيرجان، ده رستم كرمان، آب باريك، ،زرشهر، عباس آباد جلفا و چند معدن ديگر از جمله معادن بالقوه در كشور مي باشند. در حال حاضر دورك يا بورق و سفيدكوه استان يزد و معدن موته، به صورت فعال موردبهره برداري قرار دارند.

 

مرمريت ها (Marmarite)

 

مرمريت ها به صورت سنگهاي متامورف سفيد، خاكستري و رنگي، با تبلور دوباره، درخشندگي و شفافيت خاصي دارند. اين نوع سنگها كه از متامورفيسم سنگهاي آهكي اوليه حاصله شده اند، بر حسب درجه متامورفيسم و رشد كريستالها، ممكن است سنگهاي تزئينيمختلفي را با نامها و بافتهاي متفاوت ريز و درشت تشكيل دهند.

 

مرمريت درشت بلور، سفيد يا خاكستري روشن تا كرم اصطلاحاً "سنگ چيني" مي نامند. معادن چيني تنگ حنا(نیريز-استان فارس)، نجف آباد، كريستال و چيني اليگودرز و لاي بيد و گدار سرخ ناحيه موته، از معادن معروف سنگهاي چيني ايران هستند. معدن ده بالاي يزد از معادن معروف مرمريت ريز بلور ايران است، كه درجه كريستاليزاسيون، سفيدي و يكنواختي رنگ از عوامل مرغوبيت اين سنگ به شمار مي روند.

 

 

انواع سنگ ساختمانی

 

 

سنگ خود را جستجو کنید

 

بازار سنگ  در شبکه های اجتماعی